Ut i världen
Snart är det dags att ansöka till höstens äventyr!
Sista ansökningsdag är den 15 april.
Fotbollspraktikant
Som fotbollsvolontär påverkar du världen samtidigt som världen påverkar dig! Sedan ett antal år driver Gemensam Framtid i samarbete med Gothia Cup två fotbollsskolor i Kongo: en i staden Brazzaville, Kongo Brazzaville och en i Kimpese, Kongo Kinshasa.
Genom fotboll och andra aktiviteter bidrar fotbollsskolan till att utveckla kongolesiska barn och ungdomars fritidsaktiviteter, sociala fostran och personliga fostran. Träningarna präglas av demokratiska värderingar samt bidrar till att ungdomar med olika bakgrund träffas och lär känna varandra.
Som fotbollsvolontär åker man iväg ca 8 månader, där man jobbar som tränare/ungdomsledare på vår fotbollsskola. Du bor hemma hos en kongolesisk familj där du får smaka på det kongolesiska livet och bättra på franskan.
Längre ner hittar du länk till ansökan,men läs dessa dokument för att få mer info;
Vad-du-behöver-veta-om-praktikantprogrammet-2013-14
Villkor
- Som fotbollsvolontär har du inte möjlighet att söka CSN-medel. Er egeninsats är 12 000 kr.
- Sista ansökningsdag är den 15 april. Därefter kommer vi att sända ut kallelse till antagningsintervju. Antagningsintervjuer kommer att hållas i Göteborg och Stockholm i slutet av april.
- Som sökande bokar och betalar du själv resan till Göteborg/Stockholm om du blir kallad till intervju. Efter intervju beslutar rekryteringsgruppen vilka som blir antagna och samtliga kontaktas och får besked om de antagits eller ej.
- Förberedelsekurs startar på Södra Vätterbygdens Folkhögskola i Jönköping i augusti 2013. Utresa till Kongo sker i september.
Ansökan
För att ansöka; klicka på länken;
Ansökan till fotbollsvolontär Kongo
Här finns också en hälsodeklaration som vi ber dig fylla i fullständigt och noga. Uppgifterna du lämnar kommer att användas som underlag i fortsatta samtal med dig och för att vi ska kunna teckna din försäkring om du blir antagen som praktikant, men därefter sparar vi inte uppgifterna.
Om du har frågor eller funderingar är det bara att maila Samuel Hummerdal: samuel.hummerdal@equmenia.se. Ansökan skall vara oss tillhanda senast den 15 april.
Som komplement till din ansökan finns här referensformulären som ska fyllas i av två personer som känner dig. En av dem ska vara kyrkligt förtroende vald, till exempel din pastor, ungdomsledare, någon i styrelsen eller i missionsrådet. Den andra kan vara någon mer allmän som känner dig, exempelvis en nära vän.
Referensformulären vill vi att dina referenspersoner skickar digitalt direkt till samuel.hummerdal@equmenia.se. Dessa uppgifter behandlas konfidentiellt och tas inte upp direkt med den sökande.
LADDA NER:
Referensformulär-volontär-kongo
Praktikant till Israel/Palestina
Drömmer du som ung kristen om att få möta människor utanför Sveriges gränser och få möjlighet till utbyte av tro, kunskap och relationer mellan equmenia och dess samarbetspartners? Då kanske praktikant i Israel/Palestina är något för dig? Läs mer i vårt faktablad: equmenia-söker-två-praktikanter-till-Palestina-2013. Längre ner hittar du ansökningsblanketter, men det är också viktigt att du läser detta: Vad-du-behöver-veta-om-praktikantprogrammet-2013.
Villkor
Som praktikant i Palestina och Israel är du berättigad till CSN-medel, vilket betalar för de kostnader som du kommer att ha. Utöver CSN-medlen måste du räkna med en egeninsats på 10 000 – 15 000 kronor.
Sista ansökningsdag är den 15 april. Därefter kommer vi att sända ut kallelse till antagningsintervju. Antagningsintervjuer kommer att hållas i Göteborg eller Stockholm i slutet av april. Som sökande bokar och betalar du själv resan till Göteborg/Stockholm om du blir kallad till intervju. Efter intervju beslutar rekryteringsgruppen vilka som blir antagna och samtliga kontaktas och får besked om de antagits eller ej.
Förberedelsekurs startar på Södra Vätterbygdens Folkhögskola i Jönköping i augusti 2013. Utresa till Palestina/ Israel sker i mitten av oktober.
Ansökan
Nedan finner ni ansökningshandlingar m.m. Fyll i ansökan direkt i Word-dokumentet. Här finns också en hälsodeklaration som vi ber dig fylla i fullständigt och noga. Uppgifterna du lämnar kommer att användas som underlag i fortsatta samtal med dig och för att vi ska kunna teckna din försäkring om du blir antagen som praktikant, men därefter sparar vi inte uppgifterna.
Skicka din ansökan tillsammans med hälsodeklarationen till: ulrika.morazan@gemensamframtid.se. Ansökan skall då vara oss tillhanda senast den 15 april 2013.
Som komplement till din ansökan finns här referensformulären som ska fyllas i av två personer som känner dig. En av dem ska vara kyrkligt förtroendevald, till exempel din pastor, ungdomsledare, någon i styrelsen eller i missionsrådet. Den andra kan vara någon mer allmän som känner dig, exempelvis en nära vän.
Referensformulären vill vi att dina referenspersoner skickar digitalt direkt till ulrika.morazan@gemensamframtid.se. Dessa uppgifter behandlas konfidentiellt och tas inte upp direkt med den sökande.
LADDA NER:
Ansökan-praktikant-Israel-Palestina-2013
Referensformulär-praktikant-Israel-Palestina-2013
Hälsodeklaration-Israel-Palestina-2013
Exchange
Exchange är en kurs för dig som vill studera ledarskap, utvecklings-och rättvisefrågor, hållbar utveckling och tro möter tro tillsammans med deltagare från andra länder. Kursen är en ettårig helfartskurs på Lidingö folkhögskola som ges i samarbete med equmenia , Gemensam Framtid och Diakonia.
Fem månaders fältstudier tillbringas i ett annat land: Ecuador, Thailand, Kina eller Kongo Brazzaville. Där får du vara en del av verksamheten samtidigt som du ägnar dig år studier på distans via Folkbildningsnätets sociala medier. Under studietiden på Lidingö delar du och dina kurskamrater boende och vardagsliv på Lidingö, vilket innebär kulturmöten redan i Sverige.
Ansökningsformulär och mer information hittar du på Lidingö Folkhögskolas hemsida: http://www.ucl.se/exchange/
Apg29
Apg29 är en lärjungaskola, en ledarskola och en missionsskola. Under tre månader samlas 24 elever, ett ledarteam och olika lärare för att dela livet och tron med varandra. Idén är att man som deltagare får formas till en Jesu lärjunge, och samtidigt vara med i processen att forma andra. Drömmen är att kunna leva efter de principer den första församlingen hade och som vi läser om i Apostlagärningarnas första del.
Sedan skolan startade hösten 2004 har den varit i Ecuador, Indien, Chile, Kongo-Brazzaville, Baltikum, Sverige, Spanien, Mexico och Kongo-Kinshasa samt på Europas järnvägar – InterActs. .
Vill du veta mer? Läs vidare på Apg29:s hemsida.
Caravanen
Caravanen är ett ungdomsutbyte mellan Metodistkyrkan i den västra metodistiska konferensen av delstaten North Carolina i USA och Metodistkyrkan i de Nordiska samt Baltiska länderna i Europa: Danmark, Norge, Sverige, Finland, Estland, Lettland och nu även Litauen. Vartannat år åker en grupp amerikanska ungdomar till Norden och Baltikum och vartannat år åker ungdomar från Norden och Baltikum till North Carolina. Resan är runt 5 veckor lång och sker på sommaren.
Som deltagare i Caravanen besöker du olika kyrkor, är med och medverkar i gudstjänster och samlingar i form av t.ex. vittnesbörd, sång, musik och drama. Du hjälper också till i något eller några sociala arbeten, t.ex. servera mat på olika soppkök och vara med på dagis. Sightseeing, shopping och besök på något äventyrs/vattenland är också ett vanligt inslag. Boendet är hos värdfamiljer och någon eller några nätter kan även vara i någon kyrka eller skola. Det ser lite olika ut från år till år.
Ungdomar mellan 18 och 25 år är välkomna att ansöka. Vanligtvis skickas cirka 2 – 4 personer från varje land i Norden och Baltikum. För att bli antaget är goda kunskaper i engelska ett kriterium. Själva utbytet är gratis, men du står själv för fickpengar och biljettkostnaden till och från USA.
Sommaren 2013 kommer inte Caravanen att ha något utbyte, men sommaren 2014 är det dags för en ny omgång!
















DANS & DRAMA
INTERNATIONELLT
MUSIK
PULS
SCOUT
UTBILDNING





